PHP Nedir?
Burhan
PHP
01.10.2014
1199

   PHP : Hypertext Preprocessor (Türkçe: Üstünyazı Önişlemcisi) (Aslen: Personal Home Page - Kişisel Ana Sayfa) , internet için yaratılmış, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP'nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürüdürülmektedir. Ocak 2013 itibariyle 244 milyondan fazla web sitesi PHP ile çalışırken, 2.1 milyon web sunucusunda PHP kurulumu bulunmaktadır.

   PHP kodları PHP işleme modülü bulunan bir web sunucusu tarafından yorumlanır ve çıktı olarak web sayfası üretilir. Bu kodlar veriyi işlemek üzere harici bir dosyaya kaydedilerek çağırılabildiği gibi doğrudan HTML kodunun içine de gömülüp kullanıcını ekranına gelir.

   PHP ücretsiz özgür bir yazılım olup PHP Lisansı ile dağıtılmaktadır. Bu lisans kullanım şartları kısmında GNU Genel Kamu Lisansı ile örtüşmese de, PHP tüm web sunuculara ve hemen hemen tüm işletim sistemi ve platforma ücretsiz olarak yüklenebilir.

  PHP, HTML içine gömülebilen programlama dilidir. Genellikle MySQL veritabanı ile birlikte kullanılır. Kısaca PHP programlama dilin amacı dinamik web sayfaları yapabilmektir.

Yorum Yaz / Yazılan Yorumlar
[3.235.105.97]
[Yorumlarda Görünmez!]
Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.
© 2002 - 2020 | Her Hakkı Saklıdır | Herşey Özgürlük için